انجمن بررسی و مطالعه درد در ایران (Iranian Pain Society)

یکی از شعبات انجمن جهانی درد می باشد که از سال ۱۳۷۴ شروع به فعالیت نموده، در سال ۱۳۷۷ به عضویت دائمی انجمن بین المللی درد پذیرفته شده، در سال ۱۳۸۰  از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد پذیرش واقع شده و در سال ۱۳۸۱ با صدور پروانه رسمی وزارت بهداشت، به خانواده انجمن های علمی پزشکی  داخل  کشور پیوسته است.

بنیانگزار این انجمن دکتر محمد شریفی و عده ای از همکاران دانشگاهی و غیر دانشگاهی بوده اند. این انجمن فعلا دارای ۸۲ عضو در رشته های مختلف علوم پایه و بالینی می باشد .

انجمن درد ضمن دنبال نمودن اهداف انجمن جهانی درد و  WHO دارای اهدافی به شرح ذیل می باشد :

 • برگزاری سخنرانی های علمی انجمن  با هدف ارتقاء سطح علمی همکاران انجمن و نیز ایجاد یک وحدت رویه فکری در زمینه علم درد شناسی در میان اعضاء.
 • برگزاری همایش های علمی سالیانه انجمن ( که در اردیبهشت ماه هر سال در یکی از دانشگاهها برگزار می شود ) و هدف آن ، آشنا نمودن هر چه بیشتر پزشکان، سایر دانش پژوهان و همکاران دانشگاهی با حوزه درد از دیدگاه طب مدرن می باشد ، تا از این راه بتوانیم باورهای صحیح تر در مورد درد را در کشور جایگزین نماییم.
 • تدوین برنامه های بازآموزی مدون درد برای پزشکان ( که در دست اقدام بوده ) و هدف آن آشنا نمودن پزشکان تمام رشته ها و خصوصا پزشکان عمومی با مباحث اساسی حوزه درد خواهد بود.
 • بر گزاری سمینارهای یک روزه در حوزه های مختلف رشته درد شناسی  به منظور آشنا نمودن پزشکان با موضوعات مختلف این رشته و راهکارهای تخصصی تر برای اداره کردن بیماران مبتلا به سندرمهای مختلف درد.
 • همکاری با وزارت بهداشت و سایر مراکز دانشگاهی کشور برای ایجاد دوره فلوشیپ درد.
 • روشن نمودن ابعاد مختلف درد و خصوصا  درد های مزمن برای آحاد جامعه ، از طریق چاپ مقالات علمی به زبان ساده در نشریات کشور و نیز استفاده از برنامه های پزشکی صدا و سیما ، و بسیاری از موارد دیگر ، همگی جزو اهداف میان مدت و دراز مدت انجمن بررسی و مطالعه درد در ایران بوده است.
 • در عین حال ، این انجمن مایل است به دست اندرکاران برنامه ریزی های درمانی کشور کمک نموده  که بتوان به اداره کردن درد های حاد و مزمن و درد های سرطانی ، سر و سامانی داد تا هموطنان ما ، بیهوده درد نکشند و خسارات فراوان این معضل به افراد جامعه ، به خانواده ها و نیز به سیستم درمانی کشور تحمیل نگردد.

لازم به یادآوری است که افرادی که عضو انجمن جهانی و ایرانی درد (به عنوان زیر شاخه آن شوند) میشوند علاوه بر اینکه با حضور خود این تشکل را در تحقق آرمانهای علمی خویش یاری میکنند همچنین  میتوانند از اولویتهای زیر نیز برخوردار  باشند:

 • دسترسی به کتاب های انجمن جهانی درد و مجله درد (در دفتر انجمن و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)
 • امکان شرکت در کنگره های بین المللی انجمن جهانی درد (و دریافت دعوتنامه رسمی)
 • امکان استفاده از تخفیف و کمک مالی انجمن جهانی درد برای شرکت در کنگره ها که برای کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته شده است
 • امکان استفاده از برنامه های آموزشی انجمن  جهانی درد در سطوح مختلف ، دوره های کوتاه مدت و فلوشیپ
 • امکان دسترسی online به ژورنال Pain
 • دریافت خبرنامه و برخی مقالات علمی انجمن جهانی
 • ارسال مقالات و دستاوردهای جدید و مرتبط علمی به صورت منظم از طریق انجمن ایران
 • تخفیف جهت شرکت در همایشها و سمینارهای  علمی داخلی برگزار شده توسط انجمن

این انجمن  همچون گذشته،  برای تداوم و ارتقاء کمی و کیفی خدمات تشکلهای علمی نیازمند حضور پرشور و فعال دانشجویان، محققین و اساتید میباشد تا با فعالیت  و ایده های سازنده خویش طرحی نو در این جامعه علمی درانداخته ، بتوانیم دست در دست هم در راستای ارتقاء علمی و کاربردی کشور عزیزمان بکوشیم.

پیوندها:

 

انجمن جهانی درد

انجمن جهانی درد در سال ۱۹۷۳ میلادی توسط پروفسور بونیکا (پدر علم درد شناسی) و همکاران پایه گذاری شد، این انجمن به صورت غیرانتفاعی و غیر دولتی و به منظور تشویق و گردآوری محققین رشته های مختلف پزشکی که در زمینه سندرمهای گوناگون درد و نیز مکانیزم آن کار می کنند ، ایجاد گردیده و هدف آن کمک به بهبود بخشیدن درمان بیمارانی می باشد که از درد های حاد و مزمن رنج می برند .

اعضای این انجمن از متخصصین رشته های علوم پایه پزشکی (فیزیولوژی ، فارماکولوژی، ایمونولوژی ، پاتولوژی و …). پزشکان رشته های مختلف دندانپزشکان ، پرستاران ،متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی و سایر محققین رشته های پزشکی که در حوزه درد ،کار بالینی یا تحقیقاتی انجام می دهند می باشند .

این انجمن بزرگترین جامعه چند تخصصی پزشکی بوده و در حال حاضر در بیش از شصت و هفت کشور جهان شعبه دارد و دارای بیش از ۷۸۰۰  عضو در ۱۲۴ کشور می باشد .

از جمله فعالیت های این انجمن ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

۱- همکاری مستقیم با سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای بهبود بخشیدن به درمان دردهای مزمن ، خصوصا درد های سرطانی در جهان

۲- کمک به برنامه ریزی کشورهای مختلف برای بررسی اپیدمیولوژیک درد و در نتیجه ،بهبود بخشیدن به وضع درمانی بیماران مبتلا به درد های مزمن .

۳- برگزاری همایش بین المللی درد شناسی هر دو سال یکبار به منظور ارتقاء علمی محققین این رشته در جهان .

۴- برگزاری همایشهای مربوط به درد شناسی در شعبات این انجمن در کشور های مختلف به منظور ارتقاء آگاهی های علمی پزشکان و سایر محققین این رشته در آن کشور ها.

۵- چاپ کتابهای علمی تخصصی در زمینه درد شناسی ، با هدف روز آمد نمودن اطلاعات علمی محققین این رشته در جهان

۶- انتشار مجله علمی این انجمن به نام PAIN که هر ماه چاپ شده و برای محققین این رشته ارسال می گردد .

۷- انتشار خبر نامه علمی (Newsletter) و خبرنامه روز آمد نمودن اطلاعات علمی  (PAIN; Clinical Up-date) مربوط به درد شناسی به صورت سه ماهه و ارسال رایگان آن برای تمام اعضاء انجمن .

۸- انتشار راهنمای نام و تخصص اعضاء انجمن ، که به صورت سالانه انجام می شود و هدف آن آشنا نمودن متخصصین این رشته با یکدیگر و همکاری نزدیک آنها در تمام جهان می باشد .

نشریات اصلی انجمن جهانی درد :

Journal PAIN

IASP Newsletter

PAIN: Clinical Updates

آدرس های انجمن جهانی مطالعه درد :

www.iasp-pain.org

 

(بازدید کل ۴۲۷ , بازدید امروز ۱ , تعداد بازدید کل صفحات ۲۹,۸۹۰ )