سردرد

سردرد یکی از شایع ترین علل مراجعه بیماران به پزشکان می باشد. تشخیص و درمان، بر اساس روند دقیق بالینی بوده که با آگاهی از آناتومی، فیزیولوژی و فارماکولوژی راه های دستگاه عصبی بهتر می توان انواع سندرم های سردرد را شناخت…

قسمت اول

 

سردرد میگرنی

میگرن دومین علت شایع سردرد است و در ۱۷% خانمها و ۷% آقایان دیده می­شود. معمولاً یک سردرد اتفاقی و حمله­ای است و با علائمی هم­چون حساسیت به نور، صدا یا حرکت، تهوع و استفراغ همراه است. بعبارت دیگر، میگرن یک سندرم سردرد خوش خیم و راجعه همراه با سایرعلائم اختلال عملکرد نورولوژیک می­باشد. مغز افراد میگرنی به محرکهای حسی و محیطی حساس است.

قسمت دوم

 

درمان سردرد میگرنی :

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDS)

این داروها در کاهش شدت و مدت حمله میگرن موثر هستند. در حقیقت، بسیاری از بیماران با مصرف خودسرانه این داروها حملات خود را درمان می کنند. بیشترین تاثیر این داروها زمانی است که در ابتدای شروع یک حمله استفاده شوند. تاثیر این داروها در حملات متوسط تا شدید میگرنی، کمتر از میزان مطلوب است. ترکیب استامینوفن، آسپرین و کافئین بوسیله سازمان غذا و دارو برای درمان حملات خفیف تا متوسط مورد تایید قرار گرفته است. نشان داده شده است که تاثیر ترکیب آسپرین و متوکلوپرامید، معادل سوماتریپتان می باشد. عوارض جانبی مهم این ترکیبات، سوء هاضمه و تحریک معده و روده است.

قسمت سوم

 

مقالات

(بازدید کل ۲۰۱ , بازدید امروز ۱ , تعداد بازدید کل صفحات ۲۹,۸۹۰ )